Dzieci Maryi

Początki wspólnoty Dzieci Maryi mają swój początek we Francji.

Jest rok 1806. Wtedy to na świat, w małej francuskiej wioseczce, przychodzi na świat Kasia. Mimo licznej rodziny, a jest w niej dziesięć osób, panuje w niej miłość. Nie jest jednak łatwo. Wszyscy muszą ciężko pracować, żeby zarobić na kromkę chleba. Kaśka nigdy nie chodzi do szkoły, musi zajmować się domem i gospodarstwem należącym do jej rodziny.

Kiedy Kasia ma dziewięć lat, umiera jej mama. Jest to ciężki czas dla niej. Jednak nie poddaje się, szuka kogoś innego, kto mógłby zastąpić jej matkę... i znajduje! Jest nią Maryja.

Katarzyna pragnie być zawsze blisko Maryi i Pana Jezusa, dlatego pewnego dnia wstępuje do klasztoru. zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
Niedługo potem, bo w 1830 roku objawia się jej Ta, której zawierzyła całe swoje życie – Maryja i prosi ją, aby wyrobić medaliki z jej podobizną, by szerzyć jej kult po całym świecie. Katarzyna dotrzymuje obietnicy i tak właśnie zaczynają rozwijać się różne grupy Maryjne.

Katarzyna pomagała biednym i cierpiącym. Była wzorem dla wielu ludzi, a kiedy zmarła została ogłoszona świętą. Teraz znamy ją jako Św. Katarzynę Labouré.
Po Soborze Watykańskim II, przypomniano wielką rolę Maryi. Podkreślił to także papież Paweł VI w takim dokumencie o ciekawym łacińskim tytule Marialis cultus. Niedługo potem znowu zaczęły powstawać różne maryjne grupy. Jedna z nich była wspólnota Dzieci Maryi.

Oficjalnie założył je 24 maja 1978 roku ksiądz Jan Morcinek na prośbę biskupa Herberta Bednorza. Choć czasy były nadal bardzo trudne, udało się już wtedy zorganizować pierwsze wakacyjne rekolekcje. Dwa lata później pierwsze szkolenia dla animatorów i pierwsze konspekty spotkań. Dzieci Maryi zaczęły pojawiać się w różnych parafiach.

Medalik

Symbolem naszej wspólnoty jest Cudowny Medalik, który otrzymujemy 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Najmniejszy medalik otrzymują dziewczynki, które dopiero zaczęły swoją wędrówkę z Maryją. Po kilku latach przyjmą one nieco większy, na innej wstążce. Gdy pójdą do gimnazjum, dostaną jeszcze większy medalik. Największe zarezerwowane są dla animatorów Dzieci Maryi - w końcu to oni zazwyczaj mają najdłuższy staż w grupie i wykonują wiele odpowiedzialnych funkcji.

Kolory wstążek na których są zawieszone medaliki również się różnią . Niestety, nie można po prostu uznać, że taki kolor jest dla najmłodszych, taki dla starszych, a jeszcze inny dla animatorów. Wszystko zależy od parafii - niektóre osoby, które są najkrócej we wspólnocie, otrzymują medaliki na różowych wstążeczkach, w innych na żółtych, a w jeszcze innych na czerwonych. Podobnie z najstarszymi - zazwyczaj animatorzy przyjmują medaliki na białych wstążkach, a niebieskie zarezerwowane są dla najstarszych uczestniczek.

Spotkania Dzieci Maryi naszej parafii odbywają się w sobotę o godz. 11.00 w salce przy ul. Oświęcimskiej

Opiekuni: ks. Marcin Kutek, Karolina Kijek